Nukleārās medicīnas centra pamatos iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm

2014. gada 28. novembrī viena no Baltijas reģionā modernākiem vēža diagnostikas centriem – Nukleārās medicīnas centra (NMC) pamatos tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm par Latvijas potenciālu un spējām augsto medicīnas tehnoloģiju attīstības un pētniecības jomā.

Kapsulas svinīgās iemūrēšanas pasākumu vadīja projekta idejas autoru un īstenotāju pārstāvis SIA „Nukleārās medicīnas centrs” valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis.

Pasākumā piedalījās un uzrunas teica:

  • Veselības ministrs Guntis Belēvičs;
  • SIA „Nukleārās medicīnas centrs” valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis;
  • Valsts izglītības attīstības aģentūras direktore Dita Traidās;
  • Rīgas Stradiņa universitātes rektors, profesors Jānis Gardovskis;
  • AS „Norvik banka” valdes priekšsēdētājs Olivers Bramvels;
  • Galvenā būvuzņēmēja – SIA „Abora” valdes loceklis Juris Kravalis;
  • Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dins Šmits;
  • Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša.

Nukleārās medicīnas centrs būs Latvijā pirmais un Baltijas reģionā viens no nedaudzajiem un modernākajiem pētniecības centriem, kura darbības galvenais mērķis ir palielināt izārstēto onkoloģisko pacientu skaitu, nodrošinot precīzu un agrīnu slimības diagnostiku, izmantojot pasaulē pašlaik vienas no progresīvākām medicīnas tehnoloģijām – pozitronu emisijas tomogrāfijas / datortomogrāfijas metodi, kas ļaus slimību vizualizēt ļoti agrīnā stadijā, proti, jau šūnu vielmaiņas izmaiņu līmenī.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem, vēzis ir viens no galvenajiem saslimstības un mirstības cēloņiem pasaulē – Latvijā vien ir vairāk nekā 70 000 onkoloģisko pacientu un konsekventi turpina pieaugt onkoloģisko slimību izraisīta mirstība.

NMC darbība būs starptautiski orientēta, piedāvājot diagnostiskās pētniecības pakalpojumus pacientiem arī no kaimiņvalstīm. Sākotnēji NMC spēs nodrošināt ap 3000 izmeklējumu gadā. Pētnieciskajā centrā tiks veikta arī jaunu pretvēža zāļu pētniecība un klīniskie pētījumi. Centrā plānots sintezēt jaunu zāļu pētīšanai nepieciešamos radionuklīdus, kurus zinātnisko projektu ietvaros plānots eksportēt uz Viļņu, Kauņu, Vitebsku, Minsku, Tallinu un Tartu. Kopumā pētnieciskajā centrā paredzēts saražot līdz 5000 radionuklīdu devām gadā.

Centra izveidē kopumā tiks ieguldīti aptuveni 10 miljoni euro, no kuriem 5,7 miljoni euro ir Eiropas struktūrfondu līdzfinansējums, no AS „Norvik banka” būs pieejams finansējums līdz 4 miljonu euro apmērā, atlikušo finansējumu ieguldīs Rīgas Stradiņa universitāte un SIA „Rīgas Nukleārās medicīnas laboratorija”.

Medicīnas centrs plāno uzsākt savu darbību 2016. gada janvārī. Tas nodrošinās aptuveni 30 darbavietas augsti kvalificētiem speciālistiem – ķīmiķiem, fiziķiem, inženieriem, ārstiem, farmaceitiem un citu specialitāšu pārstāvjiem.

Centrs atradīsies Mārupes ielā 19, k-1, Rīgā, bijušā padomju militārā objekta teritorijā. Jaunā centra kopējā platība ir 2860 m2. Centra tehnisko projektu izstrādāja SIA „Arhitektu birojs ARTEKS” sadarbībā ar IBA S.A (Beļģija), būvdarbu izpildes ģenerāluzņēmējs ir SIA „Abora”, bet darbu būvuzraudzību nodrošina SIA „Būves un būvsistēmas”.

SIA „Nukleārās medicīnas centrs” valdes priekšsēdētājs V. Skrīvelis

Veselības ministrs G.Belēvičs

Valsts izglītības attīstības aģentūras direktore D.Traidās

AS „Norvik banka” valdes priekšsēdētājs O. Bramvels

Rīgas Stradiņa universitātes rektors, prof. J.Gardovskis

Galvenā būvuzņēmēja SIA „Abora” valdes loceklis J. Kravalis

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs D. Šmits

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja A. Čakša

SIA „Nukleārās medicīnas centrs” valdes priekšsēdētājs V. Skrīvelis nolasa vēstījumu nākamajām paaudzēm

Vēstījums tiek ievietots kapsulā

Veselības ministrs G. Belēvičs iemūrē kapsulu ēkas pamatos

Iepirkumu aktualitātes

Noslēgts līgums par vidējas jaudas ciklotrona un ar to saistito iekārtu piegādi 2013.gada 28.jūnijā tika noslēgts piegādes līgums starp SIA „Nukleārās medicīnas centrs” (NMC) un Ion Beam Applications S.A. (Beļģija), kurš ...

Ciklotrona bunkura durvis piegādātas Rīgā

Turpinās NMC projekta realizācija. 2014.gada 22.maijā Rīgā tika piegādātas ciklotrona bunkura durvis. Ciklotrona bunkura durvis ir izgatavojis Itālijas uzņēmums Tema Sinergie S.p.A. un tās tiks iebūvētas ciklotrona bunkurā. Līdz būvniecības ...